رویداد ها

بيشتر

اخبار در حوزه جوانی جمعیت

پرداخت بیش از ۴۸۲ هزار میلیارد ریال وام ازدواج در سال ۱۴۰۲
نخستین همایش ملی جوانی جمعیت و قدرت نظامی برگزار می‌شود
فرزندآوری عامل تحکیم خانواده و کاهش طلاق
اعطای تسهیلات ویژه ازدواج به زوجین دهه شصتی روستایی
 • 1402/5/16 دوشنبه اعطای تسهیلات ویژه ازدواج به زوجین دهه شصتی روستایی
  اعطای تسهیلات ویژه ازدواج به زوجین دهه شصتی روستاییبا امضای تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت امور زنان و خانواده با بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، اعطای تسهیلات ویژه به زوجین دهه شصتی ساکن در روستا و بیمه آنها عملیاتی شد.
دوره جامع جمعیت برگزار می شود / آموزش علمی ، ایده پردازی،نقش آفرینی تخصصی
تقدیر از برگزیدگان فرزند آوری، جوانی جمعیت و عفاف و حجاب در خراسان رضوی
جلوگیری از افسردگی پس از زایمان با شیردهی به نوزاد
 • 1402/5/10 سه‌شنبه جلوگیری از افسردگی پس از زایمان با شیردهی به نوزاد
  اتحادخبر: یک کارشناس سلامت و تغذیه گفت: افسردگی پس از زایمان یکی از شایع‌ترین اختلالات زنان است؛ اما بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، ۷۰ درصد مادرانی که به نوزاد شیر خود را می‌دهند، از افسردگی دور هستند.‌
شیر مادر کم خونی در نوزادان را کاهش می‌دهد
روزشمار و شعار هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر
روز جهانی شیر مادر گرامی باد
️ ۳۲۰ هزار خانواده از ابتدای اجرای طرح جوانی جمعیت صاحب فرزند سوم شدند
واگذاری ۱۱۰ هزار دستگاه خودرو به مادران دارای ۲ فرزند و بیشتر در کشور
قالیباف: مجلس تلاش کرد قانون جوانی جمعیت را محور قانون‌گذاری فرهنگی قرار دهد
بیش از ۲۴۱ هزار نفر از تسهیلات قانون جوانی جمعیت استفاده کردند
 • 1402/3/31 چهارشنبه بیش از ۲۴۱ هزار نفر از تسهیلات قانون جوانی جمعیت استفاده کردند
  امیرحسین بانکی پورفرد درباره اینکه کدام یک از تسهیلات اقتصادی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تاکنون کام مردم را شیرین کرده و کدام یک هنوز به دست مردم نرسیده است، گفت: به موجب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که در آبان ماه سال گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، تسهیلاتی برای خانواده‌ها و مادران پیش بینی شده که تا‌کنون بعضی از آنها به اجرا گذاشته شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.
 قرارگاه جوانی جمعیت سازمان حفاظت محیط زیست در سال 1402 تشکیل شد
دوره آموزشی حرفی از جنس زمان با عنوان تقویت هویت مادری برگزار شد
استفاده از تمام ظرفیت های سازمان حفاظت محیط زیست برای آموزش با موضوع خانواده و جوانی جمعیت
گام مثبت حفاظت محیط زیست جنوبی در راستای قانون جوانی جمعیت
نخستین رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت با حضور معاون اول رئیس جمهور اهدا شد
شعار روز ملی جمعیت اعلام شد
جزئیات فرزند آوری در سال 1402 اعلام شد
گردهمایی بزرگ خانواده ی باشکوه محیط زیست
 • 1402/2/21 پنجشنبه گردهمایی بزرگ خانواده ی باشکوه محیط زیست
  مشاور امور زنان و خانواده سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام نامگذاری شعار روز ملی جمعیت سال 1402با عنوان «سهم من از جوانی جمعیت» ، گفت: امسال در هفته ملی جمعیت، از خانواده های باشکوه سازمان حفاظت محیط زیست که در یک سال گذشته صاحب فرزند شدند و یا ازدواج کردند ، تجلیل می شود .
دستور العمل اجرایی تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند ابلاغ شد
رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت
 • 1402/2/5 سه‌شنبه رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت
  ️شاخصهای ارزیابی و سنجش در بخش‌های رسانه نخبگان مدیران خانواده دستگاه‌های حاکمیتی _ شرکت ها و موسسات خصوصی_سازمان های مردم نهاد
بيشتر

چند رسانه ای

بيشتر

قانون جوانی جمعیت

1402/3/31 چهارشنبه جوانی جمعیت

استفاده از تمام ظرفیت های سازمان حفاظت محیط زیست برای آموزش با موضوع خانواده و جوانی جمعیت
رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر استفاده از تمام ظرفیت های این سازمان برای آموزش با موضوع خانواده و جوانی جمعیت تاکید کرد.
 

1402/3/31 چهارشنبه خطر پیری جمعیت
 

انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیش از اینکه متکی به این قانون باشیم خود مردم نیز باید ضرورت کار و مشکل را درک کنند و تعبیری هم که اخیراً از مشکل جمعیت در ایران تحت عنوان «سیاه چاله جمعیتی» مطرح شده یک واقعیت است و اگر وارد پیری جمعیت شویم تا ۳۵۰ سال امکان بیرون آمدن از آن را نداریم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تأکید بر لزوم فرهنگ سازی درخصوص افزایش جمعیت و فرزندآوری در جامعه اظهار کرد: درست است که دولت حمایت‌های اداری و مالی در این خصوص را انجام می‌دهد اما اینها به اندازه‌ای که فرهنگ باید در جامعه و نگاه به جمعیت و خانواده تغییر کند، چاره ساز نیست.

1402/3/31 چهارشنبه

گزارش کارشناسی بررسی و نقد طرح «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» توسط پژوهشگاه قوه قضاییه منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه، در این گزارش کارشناسی که توسط اداره قوانین و مقررات پژوهشگاه تهیه و تنظیم شده، مواد مؤثراین طرح بر حوزه عملکرد سازمان پزشکی قانونی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در مقدمه این گزارش آمده است: مسأله جمعیت یکی از مهمترین مسائل سیاست‌گذاری در کشور است که در طول سالیان متمادی، محل توجه فعالان و دغدغه‌مندان حوزه‌های گوناگون بوده است و ابعاد مختلف فقهی، قانونی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، پزشکی و امثال آن دارد. سیاست‌های جمعیتی در دوره‌های زمانی مختلف، با رویکردهای متفاوتی دنبال شده‌اند، چنانکه پیش از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و در سال ۱۳۴۶ به دلیل مهار تدریجی مرگ و میر، سیاست‌های کاهشی تنظیم و اجرا شده‌اند و پس از انقلاب نیز در سال ۱۳۶۸ به دلیل نیاز به فرصت برای ترمیم بعد از جنگ، سیاست‌های کاهشی رهجویی شد‌ه‌اند.

در سال‌های اخیر میزان باروری و رشد جمعیت به طور محسوسی کاهش یافته است، چنانکه در حال حاضر نرخ جانشینی جمعیت به زیر ۲ رسیده که به‌معنای منفی شدن نرخ رشد جمعیت است. بسیاری از متخصصین این حوزه، بحران جمعیتی را دهشتناک‌تر و سهمگین‌تر از شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا می‌دانند و آثار زیان‌بار و شدید فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن را غیر قابل مهار توصیف می‌نمایند. همچنین بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، جمعیت کشور از سال ۱۳۹۰ به دوره میان‌سالی وارد شده است و ایران دیگر کشور جوان محسوب نمی‌شود. در وضعیت کنونی، می‌توان گفت بحران جمعیت که سالهاست آغاز شده، همچنان استمرار دارد.

بر همین اساس، مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۳ براساس بند «۱» اصل ۱۱۰ قانون اساسی و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست‌های کلی «جمعیت» را ابلاغ فرمودند. در متن ابلاغیه ایشان خطاب به رؤسای قوای سه‌گانه و سایر دستگاه‌های اجرایی و نظارتی کشور تصریح شده است که این سیاست‌ها با عنایت به اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی و با توجه به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیت کنونی کشور به عنوان یک فرصت و امتیاز و در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری در سال‌های گذشته ابلاغ شده است. این سیاست‌ها در ۱۴ بند، احکام متعدد و مختلفی را بیان کرده‌اند که حوزه‌های مختلف تقنینی، اجرایی و نظارتی کشور را شامل می‌شود. مستند به بند یک این سیاست‌ها می‌توان «ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت» را مهم‌ترین مطالبه سیاست‌های کلی «جمعیت» دانست.

پس از آن، در کنار تأکیدات ویژه معظمٌ‌له در خصوص لزوم توجه به مسأله بحران جمعیت، دو سال بعد و در سال ۱۳۹۵ نیز ایشان با ابلاغ سیاست‌های کلی «خانواده» بر لزوم رهجویی سیاست‌های جدید جمعیتی تأکید فرمودند. این سیاست‌ها مجدداً و در مقام بازتبیین اصل ۱۰ قانون اساسی، لزوم محور قرار گرفتن خانواده در برنامه‌ها، سیاست‌ها و قوانین را یادآور شده و «افزایش فرزندآوری در جهت برخورداری از جامعه جوان، سالم، پویا و بالنده» را مطالبه نمود. نظری اجمالی بر فرمایشات مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر نشان از اهمیت این موضوع در منظومه فکری ایشان دارد، چنانکه یکی از موضوعات پرتکرار در منویات ایشان، لزوم تسریع در اصلاح فرآیندهای فرهنگی، اجتماعی و قانونی کشور در راستای حل معضل جمعیتی است.

مع‌الأسف، علی‌رغم تأکیدات مکرر نهاد سیاستگذار کشور، تا پیش از مصوبه کنونی مجلس شورای اسلامی، قانون جامعی درخصوص حل معضل جمعیت کشور به تصویب نرسیده است و حتی برخی قوانین مغایر با این سیاست‌ها همچنان در نظام حقوقی ایران جاری و از حیات قانونی برخوردار هستند. از این رو تصویب قانونی جامع در راستای تقنین مطالبات نهاد سیاستگذار ضروری است و اقدام قانونگذار در تصویب طرح مورد نظر گامی رو به جلو و مؤثر در این حوزه به نظر می‌رسد.

1402/3/31 چهارشنبه

اطلاعات

1402/4/13 سه‌شنبه
فايلها
سهام.jpg 51.609 KB
1402/4/13 سه‌شنبه
فايلها
35245ca4-f7d3-4272-93b9-dfed5ae2dd2f.pdf 497.904 KB
1402/4/13 سه‌شنبه

 در دستورالعمل بانک مرکزی که چند روز قبل ابلاغ گردیده است فرد درخواست کننده #نباید مسکن شخصی و تسهیلات مسکن و جعاله فعال داشته باشد و فرم جیم سبز از شرایط دریافت وام حذف شد.
فايلها
وديعه مسکن.pdf 935.721 KB
1402/3/31 چهارشنبه

بانک مرکزی در راستای قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور دستور العمل اجرایی تسهیلات قرض الحسنه فرزند را برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کرد.
در بخشنامه ابلاغی این بانک برای فرزند اول مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت سه سال، فرزند دوم مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت چهار سال ، فرزند سوم مبلغ ۹۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت پنج سال، فرزند چهارم مبلغ ۱۲۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت شش سال و فرزند پنجم به بعد مبلغ ۱۵۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت هفت سال تسهیلات تعیین شده است.
به گزارش ایسنا، متن دستور العمل تسهیلات قرض الحسنه فرزند یازدهم اردیبهشت ماه سالجاری پیرو بخشنامه پنجم فروردین ماه سال ۱۴۰۲ به شرح زیر است:
 دستور العمل سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزند
در راستای اجرای ماده (۱۰) "قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزند راه اندازی و همچنین حسب جزء (۲) بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی از محل منابع پس انداز و جاری قرض الحسنه شبکه بانکی حسب دستور العمل ذیل اقدام می نمایند.
۱-تعاریف:
الف‌‌‌- بانک عامل: بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی که توسط متقاضی برای دریافت تسهیلات در مرحله ثبت نام انتخاب می شود.
ب‌-متقاضی: پدر متولدین سال ۱۴۰۰ (۱۴۰۰/۰۱/۰۱) به بعد
ج- سامانه: سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزند
د- قانون:‌ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت
هـ-تسهیلات: تسهیلات قرض الحسنه فرزند
۲ ـ شرایط عمومی متقاضیان تسهیلات فرزند
۱-۲- دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران
۲-۲ پرداخت تسهیلات براساس قانون به پدر اطفالی که تاریخ تولد آنان از ۱۴۰۰/۰۱/۰۱به بعد و در داخل ایران متولد شده اند به شرح ذیل تعلق می گیرد.
در سال ۱۴۰۲ مبلغ تسهیلات به شرح زیر می باشد:
فرزند اول مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت ۳ سال (۳۶ ماه)
فرزند دوم مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت ۴ سال (۴۸ ماه)
فرزند سوم مبلغ ۹۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت ۵ سال (۶۰ ماه)
فرزند چهارم مبلغ ۱۲۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت ۶ سال(۷۲ ماه)
فرزند پنجم به بعد مبلغ ۱۵۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت ۷ سال(۸۴ ماه)
تبصره: (سقف فردی تسهیلات متناسب با سقف فردی مندرج در لوایح بودجه سنواتی است.)
۲-۳- تسهیلات فرزند بدون الزام به سپرده گذاری و با شش ماه دوره تنفس برای شروع اقساط پرداخت می‌شود.
۲-۴- متقاضیان واجد شرایط برای متولدین مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۰۱به بعد و حداکثر تا دو سال پس از تولد فرزند، می‌توانند نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه مربوطه اقدام نمایند.
۲-۵- ارائه اصل شناسنامه فرزند و پدر وی در زمان مراجعه به بانک الزامی است.
۶-۲- به هر فرزند متولد شده تنها یکبار تسهیلات فرزند به پدر تعلق می گیرد.
۲-۷- در صورتیکه حین دوره بازپرداخت تسهیلات تولد فرزند، فرزند دیگری از متقاضی به دنیا آمد، پرداخت تسهیلات مذکور طبق ضوابط این دستورالعمل به کودک بعدی امکان پذیر است.
۲-۸- در مورد تولد فرزندان دو قلو و بیشتر به ازای هر فرزند، یک وام تعلق می گیرد.
۲-۹- براساس تبصره ذیل بند (ت) تبصره (۴) ماده (۱) قانون، تسهیلات تولد فرزند به افرادی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند بالای ۵/۲ نباشد . (نرخ باروری شهرستان مربوطه در سامانه و حسب اعلام مرکز آمار قابل مشاهده است)
۲-۱۰- تسهیلات حسب مصوبات شورای پول و اعتبار با کارمزد حداکثر چهار درصد به صورت سالانه است.
تبصره۱: در صورت فوت پدر طفل اگر کودک تحت حضانت مادر باشد، تسهیلات به مادر کودک تعلق خواهد گرفت.
تبصره ۲: در صورت طلاق والدین، تسهیلات مذکور به فرد دارای حضانت فرزند (با ارئه حکم دادگاه) پرداخت خواهد شد.
۳–مدارک مورد نیاز در زمان ثبت نام و مراجعه به بانک عامل :
۳-۱- اصل شناسنامه پدر و فرزند
۳-۲- اصل کارت ملی پدر (یا نماینده قانونی و قضائی)
۳-۳-کد پستی ۱۰ رقمی و آدرس کامل محل سکونت
۳-۴-کد رهگیری ۱۰ رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام
۳-۵-ارائه حکم دادگاه (در صورت لزوم و با توجه به تبصره ماده (۲))
۴-شرایط ضامنین
تسهیلات قرض‌الحسنه تولد فرزند پس از اعتبار سنجی متقاضیان تسهیلات مزبور و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها به منظور تامین رکن ضامن بانکها موظفند با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آنها یا سایر دارایی های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن (با دوره تنفس شش ماهه) نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام نمایند.

۵ ـ نحوه ثبت نام و مراحل دریافت تسهیلات
۵-۱- کلیه متقاضیان وام فرزند که واجد شرایط فوق هستند، ابتدا باید از طریق سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزند به نشانی ve.cbi.ir ثبت نـام کرده و فرم مربوطه را تکمیل نمایند. در صورت موفقیت آمیز بودن مراحل ثبت نام، کد رهگیری ۱۰ رقمی که کاملاً محرمانه بوده و مربوط به متقاضی است به شماره تلفن همراه ثبت شده در فرم ثبت نام از طریق پیامک برای ایشان ارسال می شود.
۲-۵- متقاضیان موظف هستند جهت اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و هـمچنین مشخصات شعبه تعیین شده از سوی بانک عامل و پیگیری روند دریافت تسهیلات مذکور، با کد ملی و کد رهگیری خود به قسمت "مشاهده وضعیت" در سامانه فرزند مراجعه نمایند.
۳-۵- در صورتیکه شعبه بانک عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد، موضوع از طریق پیامک به ایشان اعلام شده و متقاضی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف حداکثر ۱۲ روزکاری، به شعبه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند. بدیـهی است در صورت عدم مراجعه متقاضیان در زمـان تعیین شده، ثبت نـام آنها کان لم یکن تلقی و از سامانه حذف شده و می باید مجدداً ثبت نام نمایند.
۴-۵- پس از تعیین شعبه ازسوی بانک و مراجعه متقاضی به شعبه تعیین شده، پذیرش متقاضی از سوی بانک انجام می شود. متقاضیان ۶۰ روزکاری مهلت دارند تا نسبت به تکمیل مدارک و ارائه ضمانت مورد پذیرش بانک اقدام نمایند. در صورت گذشت زمان مذکور و عدم تکمیل مدارک از سوی متقاضیان، متقاضی از سامانه حذف شده و می باید در مهلت مقرر شده در قانون نسبت به ثبت نام مجدد در سامانه اقدام نمایند.
۵-۵- متقاضیان می توانند تا قبل از تعیین شعبه نسبت به ویرایش اطلاعات خود در سامانه از طریق گزینه "ویرایش ثبت نام قبلی" اقدام نمایند.
۵-۶- متقاضیان تا قبل از تعیین شعبه می توانند نسبت به تغییر بانک عامل اقدام نمایند. بدین صورت که با استفاده از گزینه "حذف ثبت نام" ثبت نام قبلی خود را حذف نمود و با استفاده از گزینه "ثبت نام جدید" و تکمیل مراحل ثبت نام اقدام به تغییر و انتخاب بانک دیگری نمایند.
۷-۵-رعایت سایر شرایط، ضوابط و مقررات بانکی در اعطای تسهیلات قرض الحسنه فرزند برای این تسهیلات ضروری است.

1402/3/31 چهارشنبه
بيشتر